LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Jeni të stresuar? Ju ndihmojnë këto truke të frymëmarrjes

17 Shtator 2023, 10:21, Sociale CNA

Jeni të stresuar? Ju ndihmojnë këto truke të

Frymëmarrja është thelbësore për ekzistencën tonë.

Mesatarisht, marrim 20,000 frymëmarrje në ditë, megjithatë shpesh nuk i kushtojmë vëmendjen që meriton. 

"Frymëmarrja është kaq e thjeshtë, ne priremi të anashkalojmë përfitimet e saj," thotë Stefanie Broes, bashkëthemeluese e pajisjes Moonbird për ritmin e frymëmarrjes për The Sun.

“Sigurisht, kjo të mban gjallë, por shkencëtarët kanë zbuluar se praktikimi i ushtrimeve të frymëmarrjes mund të ndihmojë në uljen e ankthit , si dhe në përmirësimin e gjumit.”, tha ajo për The Sun.

Këshilla për të përmirësuar frymëmarrjen tuaj

Mbyll gojën

“Frymëmarrja nazale do të ndihmojë në hapjen e rrugëve të frymëmarrjes, rritjen e rrjedhës së gjakut, promovimin e përdorimit më të mirë të diafragmës dhe rritjen e shpërndarjes së oksigjenit," thotë trajneri i frymëmarrjes Jess Parkinson.

Dëgjo

Shënoni se si merrni frymë në situata të ndryshme.

“Përqendrohuni në bërjen e frymëmarrjes sa më të vetëdijshme, në fakt duke i kushtuar vëmendje, gjë që ne zakonisht nuk e bëjmë”, thotë Laura Pearce, themeluese e Yoga Collective London.

Ndrysho pozicionin e gjumit

Frymëmarrja juaj jo vetëm që mund të ndikojë në aftësinë tuaj për të pasur gjumë cilësor, por gjithashtu mund të çojë në probleme të tjera shëndetësore, si presioni i lartë i gjakut, sëmundjet e zemrës dhe diabeti i tipit 2 .

Sleep Charity rekomandon mbajtjen e dhomës së gjumit të pastër dhe pa rrëmujë dhe pluhur.

Larja e rregullt e shtratit dhe përdorimi i një jastëku anti-alergjik mund t'ju ndihmojë të merrni frymë dhe të flini më lehtë gjithashtu.

Për të lehtësuar panikun

Përdorni frymëmarrjen 4-7-8, një mënyrë e thjeshtë dhe efektive për të reduktuar nivelet e stresit dhe ankthit.

Si? Gjeni një pozicion të rehatshëm, ose ulur ose shtrirë.

Merrni frymë thellë përmes hundës për katër sekonda; mbaj frymën për shtatë sekonda; pastaj merrni frymë ngadalë për tetë sekonda.

Përsëriteni për disa minuta.

Për të rritur energjinë

Përdorni Kapalbhati, një teknikë e frymëmarrjes së shpejtë.

Si? Gjeni një pozicion të rehatshëm.

Vendosini duart në pjesën e poshtme të barkut dhe merrni frymë ngadalë dhe thellë, duke u siguruar që të mbushni mushkëritë me oksigjen./ CNA

17:12 Sociale Lira Gjika

Fëmija dhe vetmia

Vetmia është një problem shumë i madh i njeriut. Ajo nuk e...

Lajmet e fundit nga