LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zgjedhja e kryetarit të Kongresit Amerikan/ Fatmir Mediu uron Kevin McCarthy-n

7 Janar 2023, 15:16, Politikë CNA

Zgjedhja e kryetarit të Kongresit Amerikan/ Fatmir Mediu uron Kevin

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, ka uruar kryetarin e ri të Kongresit Amerikan, Kevin McCarthy, për përzgjedhjen e tij.

Me anë të një postimi në rrjete sociale ai ka ndarë një foto me kryetarin e ri të Kongresit dhe ka theksuar se bashkëpunimi me aleatët amerikanë duhet të vijojë për interesin e përbashkët të dy kombeve dhe se është i rëndësishëm për gjendjen në të cilën ndodhet Ballkani.

Urime Kryetari të Kongresit Amerikan Z. Kevin McCarthy
Mbas shumë betejash edhe brenda Republikanëve. Kevin McCarthy zgjidhet kryetar i Kongresit mbas 15 roundesh shumë të vështira, histori e paprecedentë në këto 100 vite.
Ajo që e bën Amerikën të vecantë është se pavarësisht nga krahët politik të gjithë Presidenti Biden, Lideri i mazhorancës demokrate në Senat Schumer, ai Republikan McConnell të gjithë uruan kryetarin e ri të Kongresit.
Kam pasur kënaqësinë ta takoj z McCarthy lider i Republikanëve në Kongres.
SHBA të Amerikës janë një aleat i pazëvendësueshëm dhe i padiskuteshëm i shqiptarëve.
Kemi shumë miq në Amerikë që meritojnë respektin tonë për ndihmën që na kanë dhënë, shumë më tepër kemi sot Republikanë e Demokratë në Kongres me të cilët duhet të bashkëpunojmë në interesin e përbashkët, sidomos në situatën e ndërlikuar në ballkan”, shkruhet në postimin e tij./ CNA.al 

 

 

 

Lajmet e fundit nga