LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Qeveri teknike në 14 maj?/ Ndoka: Ndërkombëtarët i kanë  kërkuar Ramës të japë dorëheqjen

6 Janar 2023, 23:05, Politikë CNA
Qeveri teknike në 14 maj?/ Ndoka: Ndërkombëtarët i
Kreu i Partisë Demokristiane, Nard Ndoka

Kreu i Partisë Demokristiane, Nard Ndoka, ka bërë një deklaratë të fortë mbrëmjen e sotme, teksa po fliste për zgjedhjet vendore të 14 majit.

Ndoka tha në një intervistë me gazetarin Everest Dedaj se Ramës i është kërkuar nga ndërkombëtarët të japë dorëheqjen.

Sipas tij, ndërkombëtarët kanë kërkuar të krijohet një qeveri teknike për zgjedhjet lokale.

“Sipas informacioneve që unë kam atij i është kërkuar edhe largimi si kryeministër, krijimi i një qeverie teknike për zgjedhjet lokale. I është kërkuar nga personazhe të rëndësishme ndërkombëtare, edhe nga pjesa e institucioneve të sigurisë së tyre në mënyrë të drejtëpëdrejtë. Pse? Shohin trazira.

Nuk mund të tolerojnë një lider që ka tendencë për manipulimin e zgjedhjeve, një lider që vjedh çdo ditë, një lider që sot i jep mijëra euro një kompanie që është në hetim për incineratorët.

I është kërkuar dhe janë informacione jo të konsumuara në mënyrë zyrtare por qarkullojnë dhe përmes lidhjes që kemi me faktorin ndërkombëtar që Ramës i është kërkuar në mënyrë të drejtëpërdrejtë të shikojë mundësinë e një kryeminstri tjetër ndoshta nga radhët e veta por jo Edi Rama dhe një qeverisje teknike që të përfshijë dhe faktorin tjetër politik apo jo politik për ti dhënë garanci mbatjes së zgjedhjeve lokale me një standard të pranueshëm”, theksoi kreu i demokristianëve./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga