LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Për ne, sot rruga është e hapur”/ Xhaçka flet për negociatat

7 Janar 2023, 12:28, Politikë CNA

“Për ne, sot rruga është e hapur”/ Xhaçka flet

Ministrja e Jashtme Olta Xhaçka në një konferencë për mediat bashkë me ministren e Shtetit dhe kryenegociatoren me Bashkimin Europian Majlinda Dhukën ka folur për arritjet në procesin e negociatave përgjatë vitit 2022.

Sipas saj, 2022-shi, ka qenë një vit i arritjes së paprecedentë për politikën e jashtme.  

“Për ne sot rruga është e hapur,  negociatat për anëtarësim sot janë hapur. Negociatat me BE-në duhet të ishin hapur me parë. Çelja e negociatave ishte kurorëzimi i një pune të madhe. Shqipëria vlerësohet se ka bërë progres të mirë dhe ka nivel të mirë përgatitjeje në fushën e politikës së jashtme”, ka thënë Xhaçka./CNA.al

Lajmet e fundit nga