LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Raporti i KLSH dhe zjarri në Sazan/ PD i “kërkon llogari” Niko Peleshit

25 Qershor 2022, 09:54, Politikë CNA
Raporti i KLSH dhe zjarri në Sazan/ PD i “kërkon llogari”
Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi

Raporti i Këshillit të Lartë të Shtetit për vitin 2021, tregon se ka pasur probleme në menaxhimin e situatave të zjarrit në vend.

Sipas raportit të KLSH-së, 4 nga helikopterët Cougar, që kanë Forcat e Armatosura, vetëm njëri ka qenë funksional në vitin 2021.

Ndërkphë, që duke iu referuar raportit të KLSH dhe situatës së zjarrit në Sazan, Partia Demokratike ka thirrur në seancë dëgjimore ditën e hënë në datë 27 qershor në Komisionin e Sigurisë ministrin e Mbrojtjes Niko Peleshi.

“Seancë Dëgjimore me Ministrin e Mbrojtjes z. Niko Peleshi kërkuar nga deputetët e Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike anëtar të Komisionit për Sigurinë Kombëtare lidhur me ndryshimet e fundit të propozuara në projektligjin “Për disa shtesa dhe ndryshime në ligjin nr. 13/2015, “Për Policinë Ushtarake në Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë”” si dhe me problematikën e krijuar si rezultat i zjarreve në ishullin e Sazanit”, thuhet në njoftimin e Kuvendit./CNA.al

Lajmet e fundit nga