LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Projektligji për lundrimin/ Peleshi: Deputetët ta votojnë, vendos Shqipërinë në hartën e vendeve të sigurta

22 Shtator 2022, 10:28, Politikë CNA

Projektligji për lundrimin/ Peleshi: Deputetët ta votojnë, vendos

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi, gjatë fjalës së tij në Kuvend, prezantoi edhe projektligjin për “Ndihmat detare dhe lundrimin”.

Peleshi kërkoi nga deputetë që ta votojnë këtë projektligj, që siç tha ai aderimi i Shqipërisë në këtë organizatë ndërkombëtare e vendos vendin në hartën e vendeve të sigurta.

“Do ta vendosë Shqipërinë në hartën e vendeve të sigurta. Nisma për aderimin e Shqipërisë në këtë organizatë është e ministrisë së Mbrojtjes. Para pak kohësh kemi miratuar edhe ligjin për aderimin e Shqipërisë në hartën ndërkombëtare të hidrografisë.

Me këtë të sotmin përforcojmë kuadrin ligjor për lundrim të sigurt. Edhe sot ne i zbatojmë rregullat e lundrimit të sigurt në mënyrë vullnetare, por anëtarësia në këtë organizatë na jep akses në trajnime, por edhe për të zgjeruar rrjetin e bashkëpunimit. Do të mundësojë plotësimin e kuadrit ligjor në fushën e detarisë. Ka edhe një tarifë. Është 17675 euro në vit do të përballohet nga buxheti i ministrisë”, deklaroi Peleshi. /CNA.al

 

Lajmet e fundit nga