LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Një avokate në krye të FRPD/ Alesia Balliu, shembulli që i duhet të rinjve

22 Shtator 2022, 08:36, Politikë CNA
Një avokate në krye të FRPD/ Alesia Balliu, shembulli që i
Alesia Balliu

Alesia Balliu, është një ndër emrat më potencialë për lidershipin e FRPD-së.

Juristja e njohur jo vetëm në fushën e drejtësisë, por dhe të medias, ndodhet jo rastësisht në këtë garë.

Pas një kontributi të gjatë në Forumit Rinor të Partisë Demokratike, (që 15-vjeç), ajo vendosi të sfidojë veten më tej, duke kandiduar mes 6 kandidatëve të tjerë, nisur nga gjendja e rëndë e rinisë në vend.

Në një intervistë CNA.al, ai ka treguar arsyet që e shtynë të garonte në këto zgjedhje.

“Si një person që është përfshirë prej vitesh në aktivizëm në këtë grup politik mu duk mëse e natyrshme që të merrja pjesë në këtë forum  dhe të kërkoja të jepja maksinumin tim për avancimin e axhendës politike demokratike për interesat e rinisë”, tregon apo.

Por cilët nga rivalët sheh si më sfidues dhe kë më të dobët, Alesia tregohet mjaft e rezervuar.

“Unë i njoh dhe i respektoj të tërë kolegët prezentë në garën për kreun e frpd, dhe nuk do të doja ti veçoja në kontributet dhe vlerat e tyre.

Do të thoja se më e rëndësishme është të them se cili kandidat ka platformën më të mirë sa i takon interesave rinore dhe vullnetin e plotë për ta çuar deri në fund implementimin e tij. Personi në fjalë jam unë”, thekson ajo.

E pyetur për sekretin e fushatës, puna dhe përkushtimi, janë dy shtyllat kryesore për të arritur objektivat në jetë.

“Punë dhe Përkushtim dy shtylla të cilat qëndrojnë krah për krah për të arritur objektivat në jetë.

Nuk ka asnjë sekret gjithmonë jam udhëhequr nga atdhedashuria për vendin tim dhe kandidimin e shikoj si një mundësi për të kontribuar për të bërë Shqipërinë një vend më të mirë.”/CNA.al

 

Lajmet e fundit nga