LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Aktiviteti i 'Shqipëria bëhet', pa skenografi"/ Ferdinand Dervishi: Lëvizja e Lapajt, nisi me këmbën e duhur

18 Shtator 2023, 22:10, Politikë CNA

"Aktiviteti i 'Shqipëria bëhet', pa skenografi"/

Gazetari Ferdinand Dervishi ka reaguar për prezantimin e Lëvizjes së re të Adriatik Lapajt “Shqipëria bëhet”.

Dervishi përmend aktivitetin e thjeshtë pa skenografi të Lapajt. Gazetari thotë se kështu lëvizja e re përcjell zotim, përbetim, premtim dhe vendosmëri për të ndryshuar nga themelet filozofinë shqiptare 30 e ca vjeçare të postdiktaturës.

Ai deklaron se vetëm për shkak të emërtimin "Shqipëria bëhet", kësaj lëvizje të re politike i duhet njohur merita e nisjes së udhëtimit me këmbën e duhur.

Po, Shqipëria bëhet!

Sot, në një lagje të Tiranës, pa ndonjë skenografi të kuruar, ku çatia dhëmbërënë e një shtëpie të vjetër tërhiqte më tepër vëmendjen, një grup shqiptarësh të brezit të ri shpallën lëvizjen më të re politike - "Shqipëria bëhet!.

Ky emërtim që përcjell edhe zotim, edhe përbetim, edhe premtim, edhe vendosmëri për të ndryshuar nga themelet filozofinë shqiptare 30 e ca vjeçare të postdiktaturës, mbart në vetvete edhe një përkim, mbase jo krejt të rastësishëm: emërtimi i lëvizjes së re politike shkon krejtësisht përkundër me filozofinë e KM aktual, i cili, të paktën deri para një viti, nuk linte rast pa u injektuar njerëzve pranë tij, me ofshamë qaramane se, tekstualisht: "Shqipëria nuk bëhet!"

Sigurisht që Shqipëria nuk mund të bëhet as nga hajdutët, as nga të korruptuarit, as nga kriminelët dhe duke e pranuar këtë, mes miqve e të njohurve, KM kishte/ka të drejtë.

Pikërisht edhe për shkak të këtij përkimi, lëvizjes së re politike, të emërtuar "Shqipëria bëhet" i duhet njohur merita e nisjes së udhëtimit me këmbën e duhur.

Ka ardhur koha që shqiptarët, ata të ndërgjegjshmit, ata që kanë dekada që nuk shkojnë as të votojnë të frenuar nga tmerri hajdutesk dhe korruptiv i drejtuesve të klasës së vjetër politike shqiptare, të mbështesin këto iniciativa të reja politike, sepse, në një mënyrë apo një tjetër ato mund të jenë dhe realizimi i lutjeve, dëshirave apo ëndrrave të tyre për ndryshim, sidomos sa i përket perëndimit të kastës së vjetër dhe të kalbur politike, që i ka futur thonjtë në fyt një populli të tërë për më tepër se tri dekada.

Po. Shqipëria bëhet! Le të besojmë!”, thekson Ferdinand Dervishi./ CNA

Lajmet e fundit nga