LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nga Hysni Gurra/Tani t’i mbushim mendjen Bashës

9 Mars 2023, 13:41, Opinione CNA

Nga Hysni Gurra/Tani t’i mbushim mendjen Bashës

Tani t’i mbushim mendjen Bashës

Edhe Komisioneri për zgjedhjet foli: kryetar i PD është Basha.

Celibashi për të ruajtur sa të mundej fytyrën e tij bëri dhe një arsyetim: kryetar de facto mund të jetë Berisha, por gjykata njeh Lulzim Bashen.

Tani mbetet detyra me e vështirë: t’i mbushësh mendjen Bashës që nuk ka dhënë dorëheqjen publike një vit më parë dhe që është kryetar i PD.

T’i mbushet mendja edhe atyre pak mbështetësve publik të Bashës që Basha është kryetar i PD-se.

Duhet t’i mbushet mendja edhe Alibeut që ndihet se është kryetar i PD-së dhe pse jo edhe Yuri Kim duhet të nxitojë të takojë kryetarin e PD - Lulzim Bashën.

A jemi apo nuk jemi për shtet ligjor këtu?

Të sipër përmendurve mund t’u mbushet mendja lehtë se e kanë treguar që se kanë për zor, ëndrrën ta quajnë realitet dhe realitetin ëndërr.

Detyra më e vështirë është t’i mbushësh mendjen 2 milionë e gjysëm votuesve shqiptar që Basha është kryetari i PD-së.

Sepse demokratë e socialistë do të shohin në fleten e votimit që kryetar i PD-së është Lulzim Basha!

Celibashi bëri sot një interpretim tejet formal: kjo letër më vjen nga Gjykata.

E pra nga Gjykata që ka një vit që nuk pranon të shqyrtojë padinë e Edith Harxhit, rivale së Bashës në qershor të 2021!

Sa mirë që kemi reformuar drejtësinë dhe veçanërisht gjykatat se me ato të vjetra rrezik që PD nuk do të ekzistonte.

A ka tallje më të madhe me njerëzit?

Me insitucionin? Me veten?

Kryetar i PD- së Lulzim Basha?! Vetë Basha nuk ka guxim ta thotë këtë.

Por nuk ka rëndësi: në fletën e votimit do të jetë emri i tij si kryetar i PD-së.

Tamam si në ato raste kur votuesit duhet të zgjedhin mes kandidatëve edhe kandidatin që ka ndërruar jetë me kohë.

Koha për një rahmet për zgjedhjet, autorizimin dhe pluralizmin! Amin!

11:15 Opinione Lutfi Dervishi

Elefanti apo miu?

Gjykatësi po shihte vëngërr në drejtim të dy palëve që...

13:22 Opinione Artan Fuga

Kryq komunikacioni!

Unë do të vazhdoj të paraqes 12 parametrat që kam për të vot...

Lajmet e fundit nga