LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kush tha se shqiptarët janë të varfër?

1 Korrik 2022, 11:00, Opinione Mentor Kikia
Kush tha se shqiptarët janë të varfër?
Foto ilustruese

Unë nuk e ngas fort çështjen e ekonomisë. Por një apartament 92 metër katror, për 398,000 Euro, unë nuk e kuptoj.

Pa dyshim që këtu futet në veprim rregulli i artë i kërkesë-ofertës. Derisa shiten, përse të mos e rrisin çmimin?

Por pikërisht te shitja e kisha edhe unë fjalën.

Kush i blen këto apartamente me çmime të denja për në Berlin, Paris e Londër?

Dhe të mendosh që në Tiranë ka ende uri për ndërtime. Pallate që shiten ende në themel, si në 1995-ën, kur kishte dy kurorë në një dhomë.

Paga mestare në këtë vend është rreth 430 Euro, ndërkohë që brenda unazës së Tiranës, nuk ka ndërtim nën 3500 Euro/metër katror.

Nga burojnë këto para?

Nga vjen kjo rritje artificiale e nivelit të jetesës?

Unë nuk gjej arsye tjetër veçse tek investimi i parave të zeza.

Të kthehemi te standardi i jetesës.

Referuar pagës mesatare dhe çmimeve të ndërtimeve, një studim që konsultova, thotë:
Në kryeqytetin shqiptar duhen 18.3 vite të ardhura për të blerë një banesë, ndërsa në Paris, një familjeje i duhen 16.4 vite, në Vjenë 12.9 vite. Në Nju Jork duhen 10 vite, në Cyrih 10.1, në Milano 17.8 vite. Në Barcelonë mjaftojnë 13.1 vite.

Për të blerë atë shtëpinë më lart, 92 metër katror, një personi me pagë mesatare 430 Euro, i duhet të punojë 76 vjet, pa shpenzuar asnjë qindarkë nga paratë që do të fitojë./CNA.al

Kush tha se shqiptarët janë të varfër?

09:05 Opinione Erion Dasho

Shteti, kundër mjekut

Keqtrajtimet e shtetit Rilindas ndaj qytetarëve të tij...

09:20 Opinione Ditmir Bushati

Më shumë siguri!

Me Samitin e NATO-s në Madrid, Aleanca transatlantike po p...

14:12 Opinione Edison Ypi

Ypi denbabaden

Qysh fëmijë e dija se për shkak të kushërinjve të arra...

Lajmet e fundit nga