LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Filmi që mposhti “Barbie”-n dhe shënoi më shumë fitime

25 Prill 2024, 07:24, Lifestyle CNA
Filmi që mposhti “Barbie”-n dhe shënoi më shumë
Foto ilustruese

"Barbie" i Greta Gerwig mund të jetë filmi më i suksesshëm financiarisht i drejtuar ndonjëherë nga një regjisore femër dhe filmi me fitimin më të madh të vitit 2023. Por ai u mposht në arkat në Itali nga një film tjetër, i realizuar gjithashtu nga një grua dhe që flet drejtpërdrejt në lidhje me përvojën femërore.

"There's Still Tomorrow" (C'è Ancora Domani), nga aktorja, shkrimtarja dhe këngëtarja 50-vjeçare Paola Cortellesi, tani po shfaqet në të gjithë Evropën, përfshirë Britaninë e Madhe. Ai u bë një fenomen në Itali vitin e kaluar, duke marrë më shumë para se "Barbie" dhe "Oppenheimer".

Që nga muaji i kaluar, filmi kishte bërë rreth 31.5 milionë £ në kinema, ishte filmi më i madh në vend i vitit 2023 dhe filmi më i suksesshëm i realizuar ndonjëherë nga një grua italiane.

Cortellesi tha për "BBC News" se ende nuk mund ta besojë suksesin e filmit.

"Askush nuk mund ta kishte parashikuar ndonjëherë valën e pjesëmarrjes dhe dashurisë nga audienca për këtë film," thotë ajo. "Unë kam qenë aktore për gati 30 vjet, dhe kam shkruar skenarë për 10 vitet e fundit, tani kam bërë filmin tim të parë në moshën 50-vjeçare. Dhe për të ndarë ekranin dhe paratë me një film të madh si 'Barbie', që gjithashtu ka të bëjë me përvojat e grave, duhet të jetë një gjë e mirë."

Megjithatë, një pjesë e arsyes që "There's Still Tomorrow" mund të ketë arritur një akord të tillë në Itali, është se heroina, Delia, (e luajtur gjithashtu nga Cortellesi) vuan abuzim të dhunshëm fizik dhe emocional nga i shoqi. Në film, Delia është një shtëpiake dhe nënë që jeton në varfëri në Romën e pasluftës në vitin 1946.

Megjithatë, historia e filmit rezonon me audiencën bashkëkohore italiane. Sipas statistikave të fundit të policisë, 120 gra u vranë në Itali në vitin 2023, rreth një në çdo tri ditë. Raporti tha se pak më shumë se 50% e tyre u vranë nga partnerët ose ish-partnerët. Një e katërta e tyre u vranë nga fëmijët e tyre - në 89% të atyre rasteve, djali i tyre.

Çështja e femicidit shpërtheu në Itali në nëntor 2023, disa javë pas publikimit të "There's Still Tomorrow". Protesta masive u mbajtën për vrasjen e studentes 22-vjeçare Giulia Cecchettin, e dyshuar e vrarë nga ish-i dashuri i saj./ CNA

Lajmet e fundit nga