LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

7000 makina, avion floriri, pallat 2 milionë metra katrorë dhe harem/ Jetesa e Sulltanit më të pasur në botë

27 Shtator 2022, 13:52, Lifestyle CNA

7000 makina, avion floriri, pallat 2 milionë metra katrorë dhe harem/

Sulltani i Bruneit, Hassanal Bolkiah ibni Omar Ali Saifudien III, është një nga njerëzit më të pasur në botë që zotëron një ‘thesar’ të vërtetë. Pasuria e tij vlerësohet në rreth 35 miliardë euro.

Ai ka në pronësi 7000 makina luksoze, nga të cilat 365 janë "Ferrari", 275 "Lamborghini", 258 "Aston Martin", 172 "Bugattis", 230 "Porsche", 350 "Bentley", 600 "Roll Royces", 23 "Audi 7", 2 "Mercedes".

Pallati mbretëror në të cilin jeton sulltani është dy milionë metra katrorë dhe është cilësuar si pallati më i madh në botë nga Libri i Rekordeve Guinness.

7000 makina, avion floriri, pallat 2 milionë metra katrorë dhe harem/

Pjesa e jashtme përbëhet prej ari njëzet e dy karatësh. Ajo ka 1700 dhoma, pesë pishina të mëdha, 257 banja, 110 garazhe dhe 564 llambadarë që kërkojnë 51,000 llamba për të funksionuar.

Sipas "Stil.kurir", sulltani ka edhe një harem, ku së bashku me të vëllanë organizojnë festa të shthurura. Xhefri, vëllai i Sulltanit, kishte një jaht dhe dy anijeva më të vogla u vuri emrat "Bradavica 1" dhe "Bradavica 2".

Ish-Miss Kalifornia dhe Amerika, Shanon Marketi, gjatë një dëshmie në gjykatë në vitin 1997 zbuloi se ishte një skllave seksi.

Ajo tregoi se në pallat kishte shkuar për të punuar në promovim dhe marketing me një pagë prej 3 mijë dollarësh në ditë, por ngriti akuzat se ishte vënë në shërbim të Xhefrit. Ajo pretendon se i ishte nënshtruar një trajtimi poshtërues dhe se ishte burgosur në pallatin e sulltanit për 32 ditë.

7000 makina, avion floriri, pallat 2 milionë metra katrorë dhe harem/

Shannon gjithashtu u përpoq të padiste sulltanin dhe princin në një gjykatë amerikane, por kjo përfundoi me dhënien e imunitetit të vëllezërve nga ndjekja ligjore, duke qenë se ata janë kryetarë shtetesh. Në dokumentet e gjykatës thuhet gjithashtu se Marketiqi dëshmoi se në haremin e sulltanit përveç saj kishte 30-100 gra.

Jillian Loren shkroi edhe librin "Jeta ime në harem", ku zbuloi të vërtetën për qëndrimin e saj në Brunei. Ajo mbërriti atje kur ishte vetëm 18 vjeç, dhe ishte në dispozicion të Princit Geoffrey me rreth 40 vajza të tjera. Ajo tregoi se pas një viti dhe pasi kishte fjetur më shumë se njëqind herë me të, ai thjesht ia “dhuroi” sulltanit, i cili këmbënguli që ajo ta kënaqte vetëm gojarisht.

7000 makina, avion floriri, pallat 2 milionë metra katrorë dhe harem/

Sulltani kishte tri gra, e para prej të cilave ishte e afërmja e tij e ngushtë, e cila punonte si stjuardesë dhe prezantuese televizive. Ai ka gjithsej 12 fëmijë dhe stilin e jetës së tij luksoze ua ka përcjellë djemve të tij, të cilët nuk mbesin pas babait në asgjë. Për shembull, Princi Abdul Malika, djali i tij i tretë i lindur, u martua në vitin 2015 dhe "Forbes" e përshkroi këtë martesë si "dasma mbretërore që mundi të gjitha dasmat mbretërore"./ CNA.al

7000 makina, avion floriri, pallat 2 milionë metra katrorë dhe harem/

7000 makina, avion floriri, pallat 2 milionë metra katrorë dhe harem/

7000 makina, avion floriri, pallat 2 milionë metra katrorë dhe harem/

7000 makina, avion floriri, pallat 2 milionë metra katrorë dhe harem/

7000 makina, avion floriri, pallat 2 milionë metra katrorë dhe harem/

Lajmet e fundit nga