LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Qyteti lundrues” i së ardhmes/ Si do të duket "shtëpia" e njerëzimit pas shumë vitesh

15 Janar 2023, 17:07, Kuriozitete CNA

“Qyteti lundrues” i së ardhmes/ Si do të duket

Duket si një pjesëz e shkëputur nga filmat më mbresëlënës fantastiko-shkencor, por në fakt është një projekt që një grup arkitektësh nga e gjithë bota duan ta vënë në jetë.

“Qyteti lundrues” i së ardhmes/ Si do të duket

Njihuni me " Qytetin lundrues " i cili do të jetë një qytet që do qëndrojë mbi siperfaqet ujore, detet e oqeanet, pasi ndryshimet klimatike do të jenë të tilla që rritja e nivelit të detit do të detyrojë njerëzimin të jetojë në këto ishuj.

“Qyteti lundrues” i së ardhmes/ Si do të duket

Ekipi ndërkombëtar i arkitektëve dhe dizajnerëve të udhëhequr nga italiani "Luca Curci Architects" dhe britaniku "Tim Fu Design", projektuan qytetin me ndihmën e inteligjencës artificiale. Kështu ata publikuan modelet dhe fotot e para se si do të jetë qyteti i së ardhmes, në të cilin ata besojnë se mund të strehojë rreth 50 mijë banorë. 

“Qyteti lundrues” i së ardhmes/ Si do të duket

Vizualisht, ky qytet të kujton filmin fantastiko-shkencor " Elysium " të vitit 2013 me Matt Damon në të cilin e  ardhmja në Tokë është kthyer në një “ferr” për të varfërit ndërkohë që të pasurit jetojnë në një stacion hapësinor që rrotullohet rreth Tokës, i cili është si një utopi teknologjike.

Ky qytet do të ketë një politikë me zero mbetje, sisteme transporti 100% "të gjelbërta", do të gjendet një zgjidhje për ruajtjen e energjisë, një sërë energjish të rinovueshme dhe do të mbizotërojë jeta rurale.

Në to do të ketë porte nga ku njerëzit do të mund të vizitojnë ishujt si dhe mjete të sofistikuara për lundrim por edhe mjete ajore./ CNA.al

Lajmet e fundit nga