LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Në vitin 2100 dy të tretat e akullnajave mund të zhduken

13 Janar 2023, 08:35, Kuriozitete CNA

Në vitin 2100 dy të tretat e akullnajave mund të zhduken

Për të parashikuar se çfarë do të ndodhë me 215,000 akullnajat që ka në zona të ndryshme të Tokës shkencëtarët përdorën simulime kompjuterike. Si bazë për këto simulime u supozuan rritje të ndryshme të temperaturës dhe u përllogarit se sa prej akullnajave do të shkriheshin dhe se si shkrirja e tyre do të rriste nivelet e detit.

 

Në vitin 2100 dy të tretat e akullnajave mund të zhduken
Shkrirja e një akullnaje në Patagoni

 

Në kushtet aktuale mendohet se krahasuar me periudhën paraindustriale Toka do të arrijë një rritje temperature prej 2.7 gradësh Celsius, që do të thotë se deri në vitin 2100 rreth 32% e masës së akullnajave në Tokë do të zhduket.

Në vitin 2100 dy të tretat e akullnajave mund të zhduken

"Pavarësisht se çfarë, ne do të humbasim shumë nga akullnajat," tha për agjencinë e lajmeve AP autori kryesor i studimit David Rounce, studiues i akullnajave dhe profesor inxhinierie në Universitetin Carnegie Mellon. "Por gjithsesi ne kemi mundësinë të punojmë për të kufizuar numrin e akullnajave që mund të humbasim."/DW

Lajmet e fundit nga