LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sytë nga qielli/ Bie sonte shi meteorësh

3 Janar 2023, 21:36, Kuriozitete CNA
Sytë nga qielli/ Bie sonte shi meteorësh
Foto ilustruese

Një shi meteororësh pritet të bjerë mbrëmjen e sotme. Shiu i meteorëve Quadrantids mund të jetë më i madhi i këtij viti.

Shoqata Amerikane e Meteorëve njofton se shiu i meteorëve mund të shihet mes orëve të vona të natës së 3 janarit dhe agimit të 4 janarit.

Sidoqoftë, kjo shfaqje është jashtëzakonisht e vështirë për t'u vëzhguar për shkak të kulmit të shkurtër prej gjashtë orësh dhe motit shpesh të keq të janarit në hemisferën veriore. 

Një hënë e ndritshme, pothuajse e plotë do ta bëjë edhe më pak të dukshëm shiun e meteorëve.

Ndryshe nga shumica e shirave të meteorëve që e kanë origjinën nga kometat, Quadrantids janë gjetur të kenë origjinën nga një asteroid. Në këtë shi meteorësh parashikohen të bien rreth 50 deri në 120 meteorë të dukshëm në një orë./ B.A. - CNA.al

Lajmet e fundit nga