LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Si mund t’i pastroni këpucët tuaja pa i dëmtuar/ Disa hapa të thjeshta

2 Janar 2023, 20:40, Kuriozitete CNA

Si mund t’i pastroni këpucët tuaja pa i dëmtuar/ Disa hapa

Kur këpucët tuaja janë të pista dhe të gërvishtura, mund të jetë joshëse të shmangni veshjen e tyre. Pastrimi i tyre duket si një detyrë e frikshme, apo jo?

Po sikur t'ju themi se ka një mënyrë të thjeshtë për të larë këpucët. Ne do t'ju tregojmë se si të lani këpucët në një makinë larëse pa i dëmtuar ato.

Ju mund të keni dëgjuar këshilla të ndryshme për pastrimin e këpucëve në lavatriçe. Por në fakt disa këpucë mund të pastrohen në lavatriçe, dhe disa jo.

Këtu janë disa këpucë që mund t'i pastroni në lavatriçe:

Këpucë kanavacë
Këpucë lëkure
Këpucë najloni
Këpucë poliestër
Këpucë plastike (në një cikël të butë)
Atlete, këpucë për vrap apo tenis
Këpucë pambuku

Këtu janë disa këpucë që nuk duhet t'i vendosni në makinë, pasi ato do të dëmtohen:

Këpucë kamoshi
Këpucë lëkure
Këpucë me zbukurime, të tilla si sequins
Këpucë vinyl
Këpucë të veshjes
Çizme
Këpucë me kopsa

Si mund t'i pastroni këpucët tuaja atëherë?

Është e nevojshme:

-detergjent i lëngshëm
-6 lugë gjelle sodë buke
-këllëf jastëku ose qese lavanderie
-një furçë këpucësh ose një furçë dhëmbësh të vjetër
-disa peshqirë

Mbrëmjen para se të lani atletet, hidhni tre lugë sodë buke në atlete dhe lërini të qëndrojnë gjatë gjithë natës. Shkundini mirë në mëngjes. Më pas hiqni lidhëset e këpucëve dhe vendosini në një këllëf jastëku ose çantë rrobash që të mos ngatërrohen dhe më pas futini në lavatriçe.

Fshini sa më shumë papastërti, baltë, etj. me një furçë këpucësh ose një furçë dhëmbësh të vjetër. Më pas “fusni” mirë atletet në peshqirë dhe vendosini të gjitha së bashku në lavatriçe, idealisht 4-6 peshqirë.

Më pas derdhni detergjentin e lëngshëm dhe ndizni lavatriçen në programin e larjes me ujë në temperaturë më të ulët dhe duhen larë në jo më shumë se 40 minuta.

Më pas nxirrni atletet dhe lërini të thahen në ajër. Mos i thani me tharëse sepse ajri i ngrohtë mund t’i shtrembërojë dhe të dëmtojë ngjitësin./CNA.al

08:46 Kuriozitete

Si formohet bora?

Bora formohet kur temperaturat janë të ulëta dhe ka lagësh...

Lajmet e fundit nga