LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Danuri” mahnit nga hapësira/ Dërgon pamjet e mrekullueshme bardh e zi të Tokës

7 Janar 2023, 17:39, Kuriozitete CNA

“Danuri” mahnit nga hapësira/ Dërgon pamjet e

Danuri, sonda e parë hënore e Koresë së Jugut ka dërguar fotot e mrekullueshme bardh e zi të Tokës nga hapësira.

Danuri është një emër që rrjedh nga fjalët koreane "hënë" dhe "kënaqësi". Ajo u lëshua në hapësirë përmes raketës SpaceX nga SHBA në gusht 2022 dhe hyri në orbitën hënore muajin e kaluar.

Pamjet u kapën midis 24 dhjetorit dhe 1 janarit,  dhe në to duhet Toka teksa qëndron në siperfaqen e hënës nga një lartësi prej 120 kilometrash mbi të.

Danuri kryen një rrotullim të plotë rreth Hënës çdo dy orë. 

Misioni i tij shkencor do të fillojë në shkurt, duke përfshirë analizimin e sipërfaqes së Hënës dhe matjen e fushave magnetike, si dhe matjen e rrezeve gama. 

Përveç kësaj, do të testojë teknologjitë eksperimentale për " internetin hapësinor ".

Ky është një " moment historik për programin hapësinor të vendit ", sipas presidentit të Koresë së Jugut, Yoon Suk-yeol. 

Vendi ka plane ambicioze hapësinore, duke përfshirë uljen e një anije kozmike në Hënë deri në vitin 2032 dhe arritjen në Mars deri në vitin 2045./ CNA.al

“Danuri” mahnit nga hapësira/ Dërgon pamjet e

Lajmet e fundit nga