LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Origjina e tatuazheve/ Ku janë krijuar për herë të parë

14 Janar 2023, 14:43, Kuriozitete CNA

Origjina e tatuazheve/ Ku janë krijuar për herë të parë

Tatuazhet janë bërë një pjesë e përhapur e kulturës në botën moderne. Por ku e kanë origjinën fillimisht tatuazhet? Edhe në kohët e lashta, tatuazhet ishin të përhapura në shumë vende të botës.

Kishte tatuazhe si në Japoninë e lashtë ashtu edhe në Egjipt. Maori i Zelandës së Re ka praktikuar tatuazhin e shenjtë Ta M?ko për shekuj me radhë, si një mënyrë për të treguar se kush janë ata si individë, si dhe kush është komuniteti i tyre.

Megjithatë, asnjë kulturë nuk mund të pretendojë për herën e parë ku mund të jetë krijuar një tatuazh. Praktikat e tatuazhit ishin të njohura në Evropë dhe Amerikën e Veriut që nga kohërat e lashtësisë. Grekët përshkruanin fqinjët e tyre me tatuazhe, njerëzit që flisnin indo-evropiane, në qeramikën e tyre. 

Piktët, indigjenët e Skocisë veriore, u dokumentuan nga historianët romakë se kishin tatuazhe komplekse.

Tatuazhet më të vjetra të ruajtura vijnë nga Ötzi the Iceman, një trup 5300-vjeçar i ngrirë në akull, i zbuluar në malet e Italisë në vitin 1991.

Në vitin 2019, studiuesit identifikuan hala tatuazhesh 2000-vjeçare nga zona juglindore e Utah-s, Pueblo. Gjembat e kaktusit të lidhur me gjethe yucca kishin ende mbetje të bojës së tatuazhit mbi to./ CNA.al

 

 

Lajmet e fundit nga