LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Nga ditëlindjet historike te mbështetja e NATO-s ndaj SHBA-së/ Çfarë ka ndodhur ndër shekuj në datën 2 tetor?

2 Tetor 2022, 11:40, Kuriozitete CNA

Nga ditëlindjet historike te mbështetja e NATO-s ndaj SHBA-së/

Ngjarjet historike mbahen mend dhe gjithmonë është vlerë t'i ruash dhe t'i kujtosh. Po cfarë ka ndodhur ndër vite në datën 2 tetor.

Nga ditëlindjet historike te mbështetja e NATO-s ndaj SHBA-së/

Më 1 tetor 1975 ka qenë ndeshja e fortë, mes dy peshave të rënda Muhamed Ali dhe Joe Friser, në Manilla Filipine, që shënoi edhe ndeshjen e tretë dhe të fundit të tyre përballë njëri-tjetrit.

1862
Një ushtri nën gjeneralin e Unionit, Joseph Hooker, mbërrin në Bridgeport, Alabama, për të mbështetur forcat e Unionit në Chattanooga. Mali Lookout i Chattanooga ofron një mjedis dramatik për betejën e Luftës Civile mbi retë.

1869
Lindi Mahatma Mohandas Gandhi, udhëheqës politik i Indisë dhe pionier i aktivizmit jo të dhunshëm.

2001
NATO mbështet sulmet ushtarake amerikane pas sulmeve terroriste të 11 shtatorit.

1970
Kelly Ripa, aktore, producente, bashkëprezantuese e Live! me Kelly dhe "Michael TV talk show".

Lajmet e fundit nga