LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Tirana nga Ajri”, premiera që pasqyron kryeqytetin në dy kohë

27 Mars 2024, 19:50, Kulturë CNA

“Tirana nga Ajri”, premiera që pasqyron kryeqytetin në dy

Mbrëmjen e kësaj të mërkure është transmetuar premiera “Tirana nga Ajri”, e realizuar nga drejtori i Aeronautikës, Alket Islami, në bashkëpunim me kryeministrin Edi Rama.

Në 20 minuta u shfaqën pamje të Tiranës si ka qenë në vitet ’90 dhe ndryshimet që ka pësuar në kohët e sotme. Pamjet ishin kapur nga ajri nga Alket Islami.

Dokumentari nisi me një përshkrim të kreut të qeverisë për ndryshimet e pësuara ndër vite, ndërsa shfaqte kryeqytetin në dy kohë.

Drejtori i Aeronautikës deklaroi se për këtë projekt puna ka filluar që në vitin 1994.

“Ishin 20 minuta që aty brenda çfarë nuk kishte. Edhe pamjet nga toka që më surprizuan mua, por edhe ato thëniet…, që ishte surpriza më e madhe e albumit, thëniet e të gjithë arkitektëve që kanë ardhur për të punuar në Tiranë dhe japin një ide shumë shumë të rëndësishme dhe për ne për të kuptuar ku po jetojmë, në çfarë qyteti po jetojmë dhe çfarë pasurie kemi. Normalisht unë këtu përveç falenderimeve që janë pafund se është një punë që ka filluar në vitin 1994 dhe ja sot jemi në këtë ditë feste për të mbyllur këtë projekt shumë të gjatë. Është një fillim frymëzues i një projekti me 2-3 volume për Tiranën si ka qenë dhe si do jetë me ndryshime me fotografitë në të njejtat kënde”, theksoi Islami./ CNA

14:42 Kulturë Jonida Xhyra

Rrugët e ballokumes

Lulet e portokalleve janë pjesë e pandashme e çdo oborri t...

Lajmet e fundit nga