LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Operatorja e parë e filmit shqiptar, Sonja Mamaqi feston 76 vjetorin e lindjes

27 Shkurt 2024, 21:38, Kulturë CNA

Operatorja e parë e filmit shqiptar, Sonja Mamaqi feston 76 vjetorin e

Sonja Mamaqi, operatorja e parë e filmit shqiptar feston ditën e sotme ditëlindjen.

Pasioni i Sonjës për filmin nisi që në moshën 16 vjeçare. Së bashku me kolegen e saj Diana Diamanti, ishin gratë e para dhe të vetme në profesionin e vështirë të kamera-operatoreve.

Kronikat e para janë të vitit 1969 me xhirime nga Shkodra në Lezhë e Berat, në fabrika e stadiume, parada, kongrese, etj.

Operatorja e parë e filmit shqiptar, Sonja Mamaqi feston 76 vjetorin e

Ajo punoi me pasion e përgjegjësi duke xhiruar qindra materiale filmike në filma kronikalë, artistikë dhe dokumentarë.

Sonja kaloi një jetë të vështirë pas internimit për motive politike. Për shkak goditjes së babait të saj Dashnor Mamaqi, Sonja e ndërpreu në vitin 1974.

Operatorja e parë e filmit shqiptar, Sonja Mamaqi feston 76 vjetorin e

Pas një shkëputje 16 vjeçare ajo u rikthye në Kinostudio në mars të vitit 1991.

Kësaj radhe ajo u rikthye me pasion në filmin e animuar shqiptar.

Dhe sot, operatorja e parë e filmit shqiptar feston 76 vjetorin e lindjes./ CNA

Operatorja e parë e filmit shqiptar, Sonja Mamaqi feston 76 vjetorin e

Operatorja e parë e filmit shqiptar, Sonja Mamaqi feston 76 vjetorin e

09:35 Kulturë Astrit Çerma

Gëzuar Ceke...

Tek prisnim unë dhe Spiro Duni "pagatorin" e Kinostudios t...

Lajmet e fundit nga