LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Foto + video/ Karnavalet, magjia e festës tri ditore në Shkodër

25 Shkurt 2024, 18:18, Kulturë CNA

Foto + video/ Karnavalet, magjia e festës tri ditore në Shkodër

Prej 3 ditësh Shkodra ka pritur Karnavalet e 2024-ës, një aktivitet ky që organizohet prej shumë vitesh në kryeqendrën e veriut.

Rrugët e qytetit të Shkodrës janë pushtuar nga ngjyrat e festës dhe mijëra qytetarë me maska veneciane dhe kostume shumëngjyrëshe. 

Karnavalet i ka dhënë ngjyra Shkodrës, e cila ka pritur qytetarë nga e gjithë Shqipëria, por edhe nga vendet fqinje.

Dy ditët e para të Karnavaleve iu dedikuan nxënësve të shkollave, të cilët sollën një atmosferë të mrekullueshme me performimet e tyre.

Ndërsa këtë të dielë u dhurua spektakël me karvanin e karnavaleve apo me diegien e dordolecit.

Tradita e karnavaleve në Shkodër daton që në vitin 1864 dhe vijon të festohet dhe sot e kësaj dite./ CNA 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by CNA.al (@cna.lajme)

Lajmet e fundit nga