LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Mësonjëtorja e dytë"/ Ekspozitë dokumentesh në Pogradec

26 Mars 2024, 16:06, Kulturë CNA

"Mësonjëtorja e dytë"/ Ekspozitë dokumentesh

"Mësonjëtorja e dytë Shqipe" pas Korçës është hapur në Pogradec, një javë më pas, më 14 mars të vitit 1887, nga Kristo Sotiri.

Përveç kësaj shkolle, në qytetin e Pogradecit funksionoi edhe shkolla e vashave e drejtuar nga një grua, Persefoni Treni.

Prej vitit 1887 dhe deri në 1920, Pogradeci ka lënë gjurmë në rrugën e arsimit dhe për të konkretizuar këto përpjekje të kohës studiuesi i historisë, Niko Kotherja, solli në këtë qytet një ekspozitë me dokumente, fotografi dhe libra, të cilët materializojnë këto përpjekje për arsim në qytetin liqenor.

Për Entela Gushon, si një arkiviste në profesion, dokumente dhe fotografi të tilla janë një moment shumë interesant për t'u studiuar, por edhe për t'u njohur me këtë pjesë të historisë, kryesisht brezat e rinj, të cilët duhet të kuptojnë qartë përpjekjet heroike të bëra për të mësuar shqip.

Ekspozita dokumentare, krahas dorëshkrimeve dhe fotografive, kishte si pjesë të saj edhe librat e përdorur për të mësuar shqipen, që nga abetarja e Sami Frashërit dhe libra të tjerë. Kjo ekspozitë u çel në kuadër të 137-vjetorit të shkollës shqipe në Pogradec./CNA 

 
14:42 Kulturë Jonida Xhyra

Rrugët e ballokumes

Lulet e portokalleve janë pjesë e pandashme e çdo oborri t...

09:35 Kulturë Astrit Çerma

Gëzuar Ceke...

Tek prisnim unë dhe Spiro Duni "pagatorin" e Kinostudios t...

Lajmet e fundit nga