LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ismail Kadare kandidohet për çmimin "Booker" me veprën "Kur sunduesit grinden”

12 Mars 2024, 10:24, Kulturë CNA
Ismail Kadare kandidohet për çmimin "Booker" me
Ismail Kadare

Shkrimtari i njohur, Ismail Kadare, është kandiduar për "Çmimin Ndërkombëtar Booker 2024" me librin e tij “Kur sunduesit grinden”. Për këtë çmim janë në garë 13 libra.

Libri i Ismail Kadaresë bën fjalë për misterin e telefonatës Stalin-Pasternak, njëri udhëheqësi i Bashkimit Sovjetik dhe tjetri shkrimtari më i famshëm i tij. Ky libër përfshin historinë e shkrimtarëve të mëdhenj që u kanë mbijetuar diktaturave, përderisa diktatorët kanë vdekur e janë harruar. Si fill lidhës i veprës shërben historia e shkrimtarit rus, Boris Pasternak.

I themeluar në Mbretërinë e Bashkuar në vitin 1969, çmimi "Booker" shpërbleu fillimisht shkrimtarët e Commonwealth dhe tani shtrihet në të gjithë globin: është i hapur për këdo, pavarësisht nga origjina.

Çdo vit, çmimi "Booker" i jepet asaj që është, sipas mendimit të gjyqtarëve tanë, vepra më e mirë e qëndrueshme e trillimeve e shkruar në anglisht./CNA 

09:35 Kulturë Astrit Çerma

Gëzuar Ceke...

Tek prisnim unë dhe Spiro Duni "pagatorin" e Kinostudios t...

Lajmet e fundit nga