LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zbardhen përgjimet/ Nga lidhja me policen greke deri te komandimi i rrjetit

30 Shtator 2022, 10:55, Kronika CNA

Zbardhen përgjimet/ Nga lidhja me policen greke deri te komandimi i rrjetit

Esmin Ferhati i njohur ndryshe si ESKO, është shqiptari, i cili prej disa ditësh tashmë po zë ballinat e gazetave dhe titujve të lajmeve greke, pasi ai u kap nga policia për trafik droge.

30-vjeçari shqiptar është konsideruar si kreu i një bande kriminale, ndërkohë që është plagosur nga një punonjëse policie, e cila dyshohet se është bashkëpunëtorja e bandës dhe shërbente si informatore e planeve të policisë.

Së fundmi kanë dalë edhe përgjimet nga bisedat telefonike që 30-vjeçari ka bërë me bashkëpunëtorët. Pas zbardhjes së bisedave u mësua se pjesë e bandës kriminale është edhe vëllai i Esmin Ferhatit dy vite më i vogël.

Ende nuk dihet nëse vëllai i Ferhatit është mes 32 të arrestuarve, që policia greke ka kapur së fundmi, ku mendohet se këta persona i takojnë 3 grupeve kriminale.

Sakaq, Gjeorgjia është vajza e cila bashkëpunonte me Ferhatin, dhe që priste që të bëhet police këto ditë. Vajza 22-vjeçare mësohet se është në një lidhje dashurie me një anëtar të bandës që quhet Xhuljo, i cili është krahu i djahttë i Eskos.

Duke dashur të përfitojnë nga lidhja e dashurisë ndërmjet Xhuljos dhe 22-vjeçares police, banda ka marrë informacione të brendshme që kanë çuar në dekonspirimin e operacioneve policore, që parashikoheshin të ndodhnin për kapjen e tyre.

Rreth orës 21:30 oficerë të strukturës OPKE shkuan në Komisariatin e Policisë në “Zografou” për të përgatitur forcat për një operacion të ardhshëm për arrestimin e të arratisurit Esmin Ferhati.

Deri në ato momente 22-vjeçarja ishte në provë pune dhe nuk kishte fituar akoma status të plotë në polici. Duke u nisur nga zbardhja e bisedave telefonike rezulton se ajo e ka informuar me terminologji të koduar se “Esko” po monitorohej nga autoritetet policore.

 

BISEDA

Vasil: Hajde, fol. Gjeorgjia: Të të them çfarë po bën?

Vasili: Këtu jemi ulur po na çmendin …kush është ai? Përshëndetje.

Gjeorgjia: E mbani mend atëherë që shkuam në karting dhe Aju ishte gjithashtu atje?

Vasili: Po Gjeorgjia.

Vasili: Dhe a do të vinte edhe shoku i tij, Janis?

Gjeorgjia: Janis është.

Shoku i Vasilit: Cili Janis është shoku i tij?

Gjeorgjia: Shoku i tij Janis!

Vasili: Aa

Gjeorgjia: U largua apo është këtu?

Vasili: Nuk e di pse?

Gjeorgjia: Eh, të kesh kujdes me makinën. Sepse ti më the qe nuk ka goma të mira. Gjashtë minuta më vonë, në orën 00:08 të datës 29 janar, pas telefonatës me oficerin e policisë në provë, Vasili kontakton vëllain e “Escos” dhe e informon për operacionin e autoriteteve policore.

Vasili: Hajde, burrë ku je?

Vëllai i “Eskos”: Eja këtu lart, ti?

Vasili: Ku?

Vëllai i “Eskos“: Këtu te porta!

Vasili: E bukur, bukur. Unë dua të them se ku jeni

Vëllai i “Eskos": Ku jeni?

Vasili: Nëse je te porta, ulu atje dhe unë do të zbres atje poshtë.

Vëllai i “Eskos": Hajde pafshim.

Vasili: Ok, pafshim.

Si ndodhi operacioni

SI KA NISUR NGJARJA/CNA.al

Lajmet e fundit nga