LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Jetimoren e përdori si "shtëpi bari" dhe lidhje me policinë e Athinës/ "Esko", shqiptari që mori peng djalin e gazetarit grek "dergjet" në rrugë

28 Shtator 2022, 11:12, Kronika CNA

Jetimoren e përdori si "shtëpi bari" dhe lidhje me

Konviktet e Athinës ishin selia e tyre, ku ata paguanin nga 100 euro për dhomë dhe vijonin kultivimin e lëndëve narkotike, ndërkohë që në rrugë ata shëtisnin me makina luksi nga paratë e grabitjeve, drogës, vjedhjet madje edhe nga rrëmbimet që kanë kryer. Gjithçka lehtësohej pasi në konvikte ata nuk paguanin të ardhura shtesë për ujin dritat apo detyrime të tjera, dhe konvikti ishte shndërruar në strehën e tyre familjare. 

Kjo është skema e një grupi shqiptarësh në Greqi, që si pjesë të tyre kishin edhe 30-vjeçarin "Esko", i cili kështu njihej nga njerëzit e rrugës, i cili u arrestua mëngjesin e djeshëm pas sulmit me kaçavidë dhe plagosjes nga një police.

Jetimoren e përdori si "shtëpi bari" dhe lidhje me

30-vjeçari akuzohet për rrëmbimin e një fëmije të mitur të një gazetari në maj të vitit 2019. Fëmijën e fshehu në rezidencat e studentëve derisa kanë hyrë në shtëpinë në Pagrati dhe kanë grabitur të atin.

Më së fundmi ai u kap nga shenja e gishtit, por prej kohësh ishte në kërkim dhe nuk ishte arrestuar asnjëherë. Në ambientin e banesës studentore jetonin “Esko”, i cili ishte në kërkim, pa kaluar asnjë ditë në burg dhe të paktën dhjetë kriminelë të tjerë shqiptarë si dhe kriminelë grekë.

Sipas mediave greke në kampusin universitar të Athinës strehoheshin grabitës dhe shpërndarës droge. Policja që kishte plagosur shqiptarin kishte marrëdhënie pune në fakt me grupin trafikant, pasi pak kohë më parë ajo kishte dekonspiruar një nga operacionet e policisë në favor të shqiptarit.

Kujtojmë se operacioni u zhvillua disa ditë më parë ku 22 anëtarët e bandës shqiptare mbetën të arrestuar, e në krye të tyre ishte 30-vjeçari Esmin Ferhati. Sakaq mes të arrestuarve është edhe një police praktikante./CNA.al Burimi: Protothema.gr

 

 

Lajmet e fundit nga