LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Shtyhet sërish gjyqi për “spiunen” ruse/ Kur do të mbahet seanca e radhës

17 Mars 2023, 11:21, Kronika CNA

Shtyhet sërish gjyqi për “spiunen” ruse/ Kur do të

Është shtyrë sërish gjyqi për ekstradimin e shtetases ruse Svetlana Timofeva.

Gjykata ka shtyrë seancën e radhës në datën 4 prill ora 14:00, pasi mbrojtja kërkoi kohë për njohjen me konkluzionet përfundimtare në gjuhën ruse.

33-vjeçarja Svetlana Timofeva, së bashku me 23-vjeçarin Mikhail Zorin dhe 25-vjeçarin ukrainas Fedir Alpatov, akuzohen se janë pjesë e shërbimeve sekrete ruse.

Tre shtetasit e huaj u ndaluan më 20 gusht të këtij viti nga policia e Elbasanit, pasi tentuan të hynin në uzinën e përpunimit të armëve në Gramsh.

Rusia kërkon ekstradimin e 33-vjeçares pasi atje është e akuzuar për “Marrje e paligjshme e informacionit që përbën sekret shtetëror”, por ajo ka kërkuar azil në Shqipëri me argumentin se i rrezikohet./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga