LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ukraina i zuri "rob" të birin"/ Nëna e ushtarit rus akuzon Putinin: Nuk e linda djalin që ta marrësh ti

30 Nëntor 2022, 13:19, Kosova & Bota CNA
Ukraina i zuri "rob" të birin"/ Nëna e ushtarit rus
Foto Ilustruese

Nëna e një ushtari rus të kapur në Ukrainë tetë muaj më parë sulmoi Presidentin Vladimir Putin dhe Ministrin e Mbrojtjes Shoigu duke pretenduar se po "ngroheshin" dhe autoritetet ruse nuk po bëjnë asgjë për ta kthyer djalin.

Iryna Chistyakova e bëri deklaratën në konferencën e "Këshillit të nënave dhe grave të ushtarakëve" i cili publikoi videon e rilançuar nga mediat ukrainase. 

Gruaja tregoi foton e djalit të saj Kyrylo: "Ky është djali im dhe unë kam nevojë për të. Putini nuk ka nevojë për të, Shoigu nuk ka nevojë për të. Ata janë ulur, ngrohtë. Ata nuk janë në llogore dhe nuk janë në burg për 8 muaj në Ukrainë. Me nazistët, siç thonë ata. Pyetja është: pse nazistët i lënë të burgosurit tanë në kushte normale? Ndoshta nuk po na thonë diçka dhe nuk ka fare nazist atje?".

Iryna Chistyakova raportoi se Ukraina në fakt i shpëtoi jetën djalit të saj dhe agjentët specialë në Kiev i ofruan ndihmën e saj për të gjetur Kyrylo.

"A jemi ne bagëti, fëmijët tanë nuk i kemi sjellë në botë që askush të mos i zgjidhë problemet. Mos na inatosni nënat.
Na ktheni fëmijët", pyeti ai. 

Gruaja udhëtoi nga Karelia në Donetsk, më pas në Mariupol, dhe më pas kaloi një javë në morgun e Rostov-on-Don pa e gjetur djalin e saj. Vetëm pak ditë më parë ai mori konfirmimin se është i ndaluar në Ukrainë./CNA.al Burimi: La Repubblica.

Lajmet e fundit nga