LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Ukraina vlerëson lidhjen me "SpaceX" për terminalet "Starlink"

29 Nëntor 2022, 22:43, Kosova & Bota CNA
Ukraina vlerëson lidhjen me "SpaceX" për terminalet
Foto ilustruese

Pas një marrëdhënieje hera herws të vështirë, qeveria ukrainase ka shprehur mirënjohjen për kompaninë amerikane SpaceX, e cila është në pronësi të miliarderit Elon Musk, për ndihmën e saj për të maksimizuar përdorimin e terminaleve satelitore celularë me shpejtësi të lartë Starlink.

Ministri i Transformimit Dixhital i Ukrainës, Mykhailo Fedorov, tha në një intervistë me Interfax se ministria kishte sjellë më shumë se 22,000 terminale Starlink në Ukrainë me ndihmën e donatorëve ndërkombëtarë dhe SpaceX.

"Ne jemi në komunikim të drejtpërdrejtë me SpaceX dhe Elon Musk," tha ai. "Ne patëm disa probleme në territoret e përkohshme të okupuara dhe në zonat e luftimit, por kjo është në të kaluarën."

Musk kishte mosmarrëveshje publike me qeverinë ukrainase se kush duhet të financojë koston e ofrimit të gjerësisë së brezit dhe mbështetjes tjetër për terminalet Starlink, dhe mbi idetë e tij për negocimin e përfundimit të konfliktit.

Në tetor, CNN raportoi ekskluzivisht se SpaceX kërkoi nga Departamenti Amerikan i Mbrojtjes që të ndihmonte në pagesën e shërbimit, duke thënë se "operacioni i ka kushtuar SpaceX 80 milionë dollarë dhe do të kalojë 100 milionë dollarë deri në fund të vitit".

SpaceX paralajmëroi Pentagonin se mund të ndalojë financimin e shërbimit në Ukrainë, nëse ushtria amerikane nuk jep dhjetëra miliona dollarë në muaj. Por më pas, Musk shkroi në Twitter : "Dreqin... edhe pse Starlink ende po humbet para dhe kompanitë e tjera po marrin miliarda dollarë taksapagues, ne thjesht do të vazhdojmë të financojmë qeverinë e Ukrainës falas."

Fedorov tregoi se marrëdhënia tani ishte në një bazë shumë më të mirë.

"Nëse ka një problem lidhjeje në vijën e parë, SpaceX na ndihmon ta zgjidhim atë shumë shpejt që Starlinks të funksionojë. Ka pasur disa diskutime publike për çështje financiare, por Musk ka siguruar publikisht dhe privatisht se Starlink do të vazhdojë të punojë pa marrë parasysh çfarë çështjesh financiare do të dalin”, tha ai.

"Tani po diskutojmë blerjen e një dërgese tjetër të madhe prej mijëra Starlinks për Ukrainën. Unë marr reagime shumë të shpejta. Unë shoh se ata duan të na ndihmojnë dhe po ndihmojnë," shtoi ai./ CNA.al

Lajmet e fundit nga