LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Nuk do të tërhiqemi”/ Stoltenberg: Putin po përpiqet të armatizojë dimrin

29 Nëntor 2022, 19:21, Kosova & Bota CNA
“Nuk do të tërhiqemi”/ Stoltenberg: Putin po përpiqet
Stoltenberg

Stoltenberg ka rikonfirmuar zotimin e NATO-s, për të furnizuar me më shumë armë për të ndihmuar Ukrainën dhe për të ndihmuar në rregullimin e infrastrukturës së saj energjetike.

Stoltenberg është se forcat e armatosura ukrainase kanë bërë përparim të rëndësishëm duke çliruar tokën dhe duke shtyrë ushtrinë ruse.

 “Rusia po përdor sulme brutale me raketa dhe drone për ta lënë Ukrainën të ftohtë dhe të errët këtë dimër.

Gjithashtu tha se Rusia po përpiqet të thyejë vullnetin e popullit të guximshëm ukrainas, por dita e parë e takimit "po dërgon një mesazh të fortë të unitetit të NATO-s dhe mbështetjes së qëndrueshme për Ukrainën".

NATO nuk ishte palë në luftë, por do të vazhdojë të mbështesë Ukrainën për aq kohë sa të duhet, thotë ai. “Ne nuk do të tërhiqemi”, shton ai./ CNA.al

Lajmet e fundit nga