LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Zonja e parë e Ukrainës në Parlamentin e Britanisë së Madhe: Kemi nevojë për drejtësi

29 Nëntor 2022, 17:34, Kosova & Bota CNA
Zonja e parë e Ukrainës në Parlamentin e Britanisë së
Zonja e parë e Ukrainës, Olena Zelenska

Zonja e parë e Ukrainës, Olena Zelenska iu është drejtuar deputetëve në Parlamentin e Mbretërisë së Bashkuar, ku është shprehur se ukrainasit po kalojnë një terror të ngjashëm me atë të përjetuar nga Britania e Madhe në Luftën e Dytë Botërore, kur Gjermania naziste bombardoi qytetet në blic.

"Fitorja nuk është e vetmja gjë që na nevojitet, ne kemi nevojë për drejtësi," thotë Zonja e Parë e Ukrainës, duke shtuar se kjo do të çojë në fundin e kësaj lufte.

Më tej Olena Zelenska, që është e paimagjinueshme dhe do të ishte e papranueshme nga njerëzit në Britaninë e Madhe që në raste bombardimesh të pranonin që përgjegjësit të mos merrnin drejtësi.

“Populli ukrainas i prekur nga sulmet e Rusisë meriton të njëjtën drejtësi”, ka thënë Zonja e Parë në parlamentin e Mbretërisë së Bashkuar./ CNA.al

Lajmet e fundit nga