LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ukraina në NATO dhe paqja?/ Dy çështjet që mbeten në tavolinë

29 Nëntor 2022, 19:29, Kosova & Bota CNA
Ukraina në NATO dhe paqja?/ Dy çështjet që mbeten në
Sekretari i Përgjithshëm i NATO-së, Jens Stoltenberg

Në një konferencë për shtyp, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-së, Jens Stoltenberg është pyetur për aspiratat e anëtarësimit të Ukrainës në NATO.

Stoltenberg është përgjigjur duke thënë se dera e NATO-s mbetet e hapur dhe ftesa janë dërguar edhe në Maqedoninë e Veriut, Finlandë dhe Suedi.

“Në Ukrainë, fokusi kryesor tani është në ofrimin e mbështetjes së nevojshme urgjente për t'i ndihmuar ata të mbrohen dhe të riparojnë infrastrukturën e shkatërruar. Ne jemi duke u takuar më shpesh, duke pasur diskutime më thelbësore dhe duke zgjeruar partneritetin tonë politik", ka thënë Stoltenberg.

Ndërsa i pyetur se kur do të arrihet paqja në Ukrainë, Stoltenberg tha se shumcia e luftërave përfundojnë në tryezën e negociatave, dhe se me shuma gjasa edhe lufta në Ukraina do të përfundojë e tillë.

“Ajo që ne dimë është se shumica e luftërave përfundojnë në tryezën e negociatave, me shumë mundësi kjo do të përfundojë edhe në tryezën e negociatave. Mund të tingëllojë si një paradoks, por realiteti është se mënyra më e mirë për të arritur një paqe të qëndrueshme të qëndrueshme në Ukrainë është të ofrohet mbështetje ushtarake", ka thënë Stoltenberg në konfencën për shtyp./ CNA.al

Lajmet e fundit nga