LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Politikani që i solli "bumin" ekonomik Kinës/ Humb jetën në moshën 96-vjeçare

30 Nëntor 2022, 11:38, Kosova & Bota CNA
Politikani që i solli "bumin" ekonomik Kinës/ Humb
Jiang Zemin

Ish-udhëheqësi i Kinës, Jiang Zemin, i cili erdhi në pushtet pas protestave në sheshin "Tiananmen", ka ndërruar jetë në moshën 96-vjeçare.


Media shtetërore tha se ai ndërroi jetë pak pas mesditës në Shangai të mërkurën.
Një nga figurat kryesore të historisë kineze në dekadat e fundit, ai kryesoi një kohë ku Kina u hap në një shkallë të gjerë dhe pa rritje me shpejtësi të lartë.
Vdekja e tij vjen ndërsa Kina sheh disa nga protestat e saj më serioze që nga Tiananmen, me shumë që demonstrojnë kundër kufizimeve të COVID-it.

Një deklaratë e Partisë Komuniste Kineze tha se ai ndërroi jetë nga leucemia dhe dështimi i shumëfishtë i organeve.
Ai shtoi se njihej "si një udhëheqës i shquar me prestigj të lartë" dhe "një luftëtar komunist i sprovuar prej kohësh".

Jiang u ngrit në pushtet pas goditjes së përgjakshme të vitit 1989 ndaj protestuesve rreth sheshit "Tiananmen" të Pekinit, gjë që çoi në izolimin ndërkombëtar të Kinës.


Ngjarja ndezi një luftë të ashpër për pushtet në krye të Partisë Komuniste midis reaksionarëve të linjës së ashpër dhe reformatorëve.


Kjo bëri që Jiang, i cili fillimisht ishte parë si një burokrat i plogësht, të ngrihej në poste të larta. Ai u zgjodh si një lider kompromisi, me shpresën se do të bashkonte të vijës së ashpër dhe elementë më liberalë.


Nën drejtimin e tij, u krijua një ekonomi e frikshme, komunistët shtrënguan kontrollin e tyre mbi pushtetin dhe Kina zuri vendin e saj në tryezën e lartë të fuqive botërore.


Ai mbikëqyri dorëzimin paqësor të Hong Kongut në 1997 dhe hyrjen e Kinës në Organizatën Botërore të Tregtisë në 2001, e cila ndërthuri vendin me ekonominë globale.


Por reformat politike u vunë gjithashtu në një anë dhe ai shtypi mospajtimin e brendshëm ndërsa ndoqi një qëndrim të ashpër ndaj Tajvanit. Ai u kritikua për shtypjen e ashpër të sektit fetar Falun Gong në 1999, i cili u pa si një kërcënim për Partinë Komuniste.

Ai ishte gjithashtu i prirur të siguronte që pozicioni i tij brenda Partisë Komuniste të ishte i sigurt dhe doli me ideologjinë e tij politike - teorinë e Tre Përfaqësuesve - në një përpjekje për të modernizuar partinë.
Gjatë kohës së tij në pushtet, Jiang u përpoq të forconte lidhjet me SHBA-në, duke vizituar vendin disa herë dhe duke i ofruar presidentit të atëhershëm George W Bush bashkëpunim në "luftën kundër terrorit" të Uashingtonit pas sulmeve të 11 shtatorit.


Në një vend që nuk njihet për liderët e tij fantastikë, ai shihej se kishte një personalitet më të gjallë se pasardhësit e tij. Ai kurorëzoi në mënyrë të paharrueshme Elvis Presley-n në një samit global dhe shkoi për të notuar në brigjet e Havait.


Në vitet e tij të mëvonshme ai u tërhoq nga qeveria dhe u pa rrallë në publik. Por edhe pse ai u bë më pak i dukshëm, në internet ai u bë një subjekt i pamundur i memeve virale në internet.


Shumë kinezë i karikaturuan me dashuri spektaklet e mëdha me firmën e tij dhe e krahasuan pamjen e tij me një zhabë. Tifozët e rinj e quanin veten "adhurues të zhabave".


Pasardhësit e Jiang si president, Hu Jintao - i cili u hoq dukshëm nga konferenca e CCP muajin e kaluar - dhe Xi Jinping, kanë planifikuar të marrin pjesë në funeralin e tij, sipas një liste të lëshuar nga Global Times e mbështetur nga shteti./CNA.al Burimi: BBC

Lajmet e fundit nga