LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ambasadorët e BE-së çojnë përpara procesin e liberalizimit të vizave për Kosovën

30 Nëntor 2022, 09:57, Kosova & Bota CNA

Ambasadorët e BE-së çojnë përpara procesin e

Ambasadorët e vendeve anëtare të Bashkimit Europian janë pajtuar të mërkurën për t'i dhënë mandatin Këshillit Europian që të negociojë procesin e liberalizimit të vizave për Kosovën me Parlamentin Europian.

Sipas vendimit, lëvizja pa viza për qytetarët e Kosovës do të jetë e mundur kur të hyjë në fuqi sistemi europian i udhëtimit, ETIAS, dhe data për këtë është 1 nëntori i vitit 2023.

Por në rast se do të ketë vonesa për këtë sistem, liberalizimi i vizave për Kosovën do të hyjë në fuqi jo më vonë se më 1 janar të vitit 2024.

Deri atëherë, Kosova duhet të synojë të ketë “marrëveshje apo aranzhime” për riatdhesim me ato vende të BE-së, me të cilat nuk i ka.

Kosovës, po ashtu, i kërkohet të vazhdojë të përshtasë politikën e saj të vizave me atë të BE-së, ndërkohë që i mbetet të kalojë edhe nëpër disa procedura të tjera që i kërkojnë vendet anëtare./REL

Lajmet e fundit nga