LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Stuhia më e keqe e shekullit”/ A lidhet përmbytja e Dubait me “mbjelljen e reve”

18 Prill 2024, 16:04, Kosova & Bota CNA
“Stuhia më e keqe e shekullit”/ A lidhet përmbytja e
Përmbytjet në Dubai

Qershorin e kaluar, Princi i Kurorës së Dubait, Sheikh Hamdan bin Mohammed bin Rashid Al Maktoum, miratoi një fond prej 21.8 miliardë dollarësh për të zgjeruar dhe ridizajnuar sistemin e kanalizimeve.

Në janar, një agjenci e re për menaxhimin e përmbytjeve u krijua në qytet. Shiu, më i fortë në 75 vjet, i cili e ktheu qytetin e Dubait në një lagunë të madhe, i parapriu këtyre planeve.

Tani, ndërsa ujërat tërhiqen, ato zbulojnë shkallën e shkatërrimit nga stuhia që shkaktoi 19 humbje jete në Omanin fqinj dhe të paktën një në Dubai.

Autoritetet vendore nuk kanë ende shifra për shumën totale të dëmeve të shkaktuara. Përveç kësaj, cisternat po pompojnë ende ujë dhe baltë nga zonat më të prekura.

Për më tepër, në Dubai po debatohet nëse “bombardimi” i reve me kripë, teknikë e quajtur “mbjellja e reve”, është përgjegjëse për stuhinë historike.

Në Emiratet e Bashkuara Arabe, kjo teknikë është përdorur që në vitet '90 për të përballuar thatësirën pasi në shumë raste mund të shkaktojë reshje shiu.

Në këtë rast të veçantë, megjithatë, në përgjigje të thashethemeve se një aeroplan i Qendrës Kombëtare Meteorologjike të Dubait që fluturoi të dielën shkaktoi katastrofën, meteorologët në qendër mohuan të kishte ndonjë lidhje.

Dhe ata thonë se do të ishte e pamundur të shkaktohet një përmbytje e tillë.

Ajo që thonë shkencëtarët është se temperaturat gjithnjë e më të ngrohta të Dubait dhe, natyrisht, në rajonin më të gjerë, kontribuan në motin e keq, dhe do ta bëjnë këtë më shpesh në të ardhmen./ CNA

Lajmet e fundit nga