LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Irani kërcënon: Do japim një përgjigje bërthamore, nëse Izraeli sulmon

18 Prill 2024, 15:37, Kosova & Bota CNA

Irani kërcënon: Do japim një përgjigje bërthamore,

Forcat e armatosura iraniane kanë kërcënuar se do të sulmojnë objektet bërthamore izraelite, të cilat pretendojnë se i kanë identifikuar, në rast të një agresioni nga shteti hebre.

Reagimi vjen në një kohë kur tensionet mes Izraelit dhe Iranit janë shtuar edhe më tepër, pas sulmit iranian me dronë dhe raketa.

Zyrtarët izraelitë e llogaritën gabim ashpërsinë e përgjigjes iraniane ndaj sulmit të 1 prillit në konsullatën e Teheranit në Damask, në të cilin u vranë disa komandantë të Gardës Revolucionare Islamike.

Kështu shkruan New York Times. “Izraelitët llogaritën gabim, duke menduar se Irani nuk do të reagonte me forcë”, thuhet në dokumentin, i cili citon disa burime amerikane.

Gazeta tha se zyrtarët amerikanë ishin të zemëruar kur u informuan vetëm disa minuta para sulmit në Damask, ndërsa dy burime izraelite i thanë New York Times se planifikimi filloi dy muaj më parë./ CNA

Lajmet e fundit nga