LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Franca dëbon qindra emigrantë përpara Olimpiadës

17 Prill 2024, 18:36, Kosova & Bota CNA

Franca dëbon qindra emigrantë përpara Olimpiadës

Policia në kryeqytetin francez, Paris ka dëbuar të mërkurën një numër të madh emigrantësh, nga periferia jugore në Vitry-sur-Seine, 100 ditë para fillimit të Lojërave Olimpike Verore 2024.

Kampi i improvizuar në vendin e një zyre të braktisur të kompanisë së autobusëve kishte qenë shtëpia e rreth 450 emigrantëve, kryesisht të rinj, por duke përfshirë edhe disa nëna me fëmijë të vegjël. 

Franca dëbon qindra emigrantë përpara Olimpiadës

Grupet e të drejtave të njeriut, thanë se shumica e emigrantëve atje kishin dokumente dhe po prisnin ndarjen e banesave sociale.

Organizatat e interesuara të ndihmës shprehën frikën se ata që tani po dëbohen në përpjekje për të "pastruar" qytetin përpara mbajtjes së Lojërave Olimpike, nga 26 korriku deri më 11 gusht, nuk do të mund të gjenin asistencë afatgjatë për strehim pasi të largoheshin.

Franca dëbon qindra emigrantë përpara Olimpiadës

Disa grupe ngritën gjithashtu shqetësime se lëvizja do të ndikonte negativisht në mirëqenien e fëmijëve të moshës shkollore. /CNA

 

Lajmet e fundit nga