LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gjarpri bën lëmsh sistemin hekurudhor në Tokio

17 Prill 2024, 16:04, Kosova & Bota CNA

Gjarpri bën lëmsh sistemin hekurudhor në Tokio

Pothuajse asgjë nuk i ndalon trenat e famshëm japonezë me shpejtësi të lartë që të funksionojnë saktësisht në kohë - por një gjarpër i vogël që u pikas në një karrocë pasagjerësh, vonoi trenat me 17 minuta.

Të martën, një udhëtar i raportoi stafit të stacionit në Tokio se një gjarpër 40 centimetrash ishte pikasur në karrocën e një treni që vinte nga Nagoya, sipas Kompanisë Qendrore të Hekurudhave të Japonisë, raporton CNN. 

Treni ishte planifikuar të nisej për në qytetin e Osakës, por në vend të kësaj ishte nxjerrë jashtë shërbimit si masë paraprake. Një tjetër tren duhej të caktohej në itinerar, duke shkaktuar një vonesë që, megjithëse e shkurtër nga shumë standarde të tjera kombëtare hekurudhore, ishte relativisht e rëndësishme për shërbimin e përpiktë të Japonisë.

Nuk raportohet për të lënduar. Mbi 600 pasagjerë u prekën nga vonesa.

Treni i njohur si Shinkansen në Japoni, është i njohur për efikasitetin e tij si dhe shpejtësinë deri në 320 kilometra në orë (200 mph)./CNA 

Lajmet e fundit nga