LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kërcënimi iranian, Netanyahu “shpërfill” Britaninë dhe Francën

17 Prill 2024, 16:25, Kosova & Bota CNA
Kërcënimi iranian, Netanyahu “shpërfill”
Kyeministri izraelit, Benjamin Netanyahu

Kyeministri izraelit, Benjamin Netanyahu u takua me ministrat e Jashtëm të Britanisë dhe Gjermanisë, dhe i falenderoi për ndihmën e dhënë ndaj Izraelit. Netanyahu tha se vendi i tij do të marrë vendimet e veta për sigurinë. 

"Ne do të marrim vendimet tona", theksoi Benjamin Netanyahu, në një kohë kur Perëndimi po bën thirrje të njëpasnjëshme për përmbajtje pas sulmeve nga Irani. 

“Aleatët tanë po bëjnë sugjerime dhe këshilla të ndryshme, unë e vlerësoj këtë, por dua ta bëj të qartë se ne do të bëjmë gjithçka që është e mundur për të mbrojtur veten”, shtoi ai.

“E gjithë bota duhet të punojë urgjentisht dhe me vendosmëri kundër kërcënimit të paraqitur nga regjimi iranian, i cili kërkon të minojë stabilitetin e të gjithë rajonit”, tha Isaac Herzog për X.

Ai tha se kishte një diskutim shumë të ngrohtë me David Cameron, por edhe me Analena Burbock, ministrat e parë të jashtëm që vizituan Izraelin, që nga sulmi i Iranit ndaj Izraelit, fundjavën e kaluar./CNA 

Lajmet e fundit nga