LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Hamas" krenar për Turqinë: E vlerësojmë qëndrimin e vëllait Erdogan

17 Prill 2024, 18:03, Kosova & Bota CNA
"Hamas" krenar për Turqinë: E vlerësojmë
Rexhep Tajip Erdogan

Hamasi vlerësoi Rexhep Tajip Erdoganin për qëndrimin e tij dhe për deklaratat që bëri në Grupin Parlamentar të partisë së tij, në lidhje me mbrojtjen e palestinezëve, raportojnë mediat turke.

Më herët ministri i Jashtëm turk, Hakan Fidan u takua në Katar me kreun e Byrosë Politike të Hamasit, Ismail Haniyeh dhe bashkëpunëtorët e tij.

"Ne vlerësojmë qëndrimin e vëllait të presidentit të Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, në lidhje me luftën e popullit palestinez për liri dhe çlirimin e tokës së tyre," tha Hamasi në një deklaratë, siç theksohet nga faqet turke të lajmeve, duke shtuar se vlerëson dhe ndihet krenar për deklaratën e presidentit turk se Hamasi është ajo që ishin forcat turke të Kemal Ataturkut gjatë Luftës së Azisë së Vogël, duke pohuar edhe një herë se nuk është një organizatë terroriste.

Konkretisht, gjatë fjalës së tij, Tayyip Erdogan tha: “Unë e them shumë qartë dhe hapur se Hamasi është saktësisht i njëjtë me “Forcat Kombëtare” në Turqi gjatë “luftës kombëtare”.

Në deklaratën me shkrim të Hamasit theksohet gjithashtu: “Deklaratat e guximshme dhe qëndrimi i ndershëm i Presidentit Erdogan mishërojnë pozicionin historik dhe unik të popullit vëlla turk.

Populli ynë do t'i kujtojë me dashuri këto deklarata si një zë i guximshëm për qëndrimin ndaj popullit tonë në Rripin e Gazës dhe luftën e tyre për të mbështetur të drejtën e popullit tonë për të çliruar tokën e tij dhe për t'u kthyer në të si dhe për të krijuar një shtet të pavarur me Jeruzalemi si kryeqyteti i tij”.

 

Lajmet e fundit nga