LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Tronditet Japonia/ Tërmeti 6.4 ballë shkakton panik

17 Prill 2024, 18:55, Kosova & Bota CNA

Tronditet Japonia/ Tërmeti 6.4 ballë shkakton panik

Një tërmet me magnitudë 6.4 ballësh të shkallësh Rihter, goditi bregun perëndimor të ishullit japonez, Shikoku. Nga autoritetet japoneze nuk është lëshuar asnjë kërcënim për cunami, dhe nuk ka raporte fillestare për të lënduar, apo dëme nga tërmeti.

Tërmeti është ndier në një thellësi prej 50 kilometrash, epiqendra ishte në kanalin Bungo, një vijë që ndan ishujt Kyushu dhe Shikoku.

Po ashtu dridhja u ndje në një zonë të gjerë të Japonisë perëndimore. Asnjë anomali nuk është zbuluar në Uzinën Bërthamore të Shikoku Electric Power në Ikata në prefekturën Ehime. 

Japonia, dy javë më parë u godit nga një tërmet me intensitet prej 6 ballësh./ CNA

Lajmet e fundit nga