LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Norvegjia premton 1 miliard euro ndihmë shtesë për Ukrainën

1 Korrik 2022, 21:09, Kosova & Bota CNA
Norvegjia premton 1 miliard euro ndihmë shtesë për Ukrainën
Kryeministri norvegjez, Jonas Gahr Store

Norvegjia ka premtuar një shtesë prej 1 miliard eurosh (865.4 milionë £; 1.04 miliardë dollarë) për të mbështetur Ukrainën për pjesën tjetër të vitit 2022 dhe 2023, tha kryeministri norvegjez Jonas Gahr Store.

Ai tha se paratë do të jepen për të ndihmuar Ukrainën të mbështesë njerëzit në nevojë, për t'u mbrojtur nga Rusia, si edhe për veten dhe për të rindërtuar infrastrukturën e shkatërruar nga raketat ruse, raporton "BBC".

Norvegjia ka kontribuar deri më tani rreth 202 milionë euro (175 milionë £; 210 milionë dollarë) në mbështetje të Ukrainës dhe vendeve fqinje të saj, në përgjigje të agresionit ushtarak të Rusisë, tha qeveria norvegjeze.

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, ka propozuar gjithashtu një ndihmë makrofinanciare prej 1 miliard eurosh për Ukrainën./CNA.al

Lajmet e fundit nga