Britania, në alarm/ 1.7 milionë raste me COVID vetëm në një javë

1 Korrik 2022, 18:46, Kosova & Bota CNA
Britania, në alarm/ 1.7 milionë raste me COVID vetëm në
Foto ilustruese

Numri i infektimeve me COVID në Mbretërinë e Bashkuar është rritur me 32% në pothuajse 2.3 milionë, sipas shifrave të fundit.

Shifra është rritur me 1.7 milionë njerëz javën e kaluar dhe më i larti për infeksionet totale që nga fundi i prillit, sipas "Sky News".

Por ende larg rekordit të lartë prej 4.9 milionësh, i cili u arrit në fund të marsit.

Variantet e Omicron BA.4 dhe BA.5 janë të mundshme pas rritjes së fundit, tha Zyra për Statistikat Kombëtare, të cilat mendohet se janë më dominueset në Britani.

Rritja e infeksioneve në Mbretërinë e Bashkuar vjen mes një paralajmërimi nga Organizata Botërore e Shëndetësisë se pandemia është larg përfundimit, pasi më shumë se 100 vende raportojnë rritje të rasteve.

Virusi vazhdon të jetë më i përhapur në Skoci, ku 288,200 njerëz rezultuan pozitivë me COVID javën e kaluar ose një në 18.

Në Angli, më shumë se 1.8 milionë njerëz kishte të ngjarë të kishin pasur virusin javën e kaluar, ekuivalente me rreth një në 30.

Kjo është rritur nga 1.4 milionë ose një në 40 njerëz, javën e kaluar.

Uellsi ka parë rritje të shpejtë të infeksioneve në 106,500 njerëz, ose një në 30, nga 68,500 ose një në 45.

Në Irlandën e Veriut, infeksionet u rritën në rreth 71,000 njerëz, ose një në 25, nga 59,900 ose një në 30.

Sarah Crofts, drejtuese e rezultateve analitike ONS për anketën e infeksionit COVID-19, tha: Në MB ne kemi parë një rritje të vazhdueshme prej mbi gjysmë milioni infeksionesh, të shkaktuara me gjasë nga rritja e varianteve BA.4 dhe BA.5. Kjo rritje shihet në të gjitha moshat, vendet dhe rajonet e Anglisë. Ne do të vazhdojmë të monitorojmë nga afër të dhënat për të parë nëse kjo rritje do të vazhdojë edhe në javët e ardhshme./E.T-CNA.al

 

Lajmet e fundit nga