Dënohet me burgim të përjetshëm personi më i ri në Britani/ Masakroi një 5-vjeçar

1 Korrik 2022, 18:38, Kosova & Bota CNA
Dënohet me burgim të përjetshëm personi më i ri në
Adolesheni britanik, Craig Mulligan

Dënimi me burg të përjetshëm i dhënë dje për një adoleshent në Britani, i cili vrau një të mitur 5-vjeçar, tërhoqi vëmendjen për faktin se autori është personi më i ri i dënuar për vrasje në këtë shtet.

Craig Mulligan ishte vetëm 13 vjeç kur vrau pesëvjeçarin Logan Mwangi, i cili u gjet i vdekur në lumin Ogmore, në Uellsin e Jugut, në korrik të vitit të kaluar. Trupi i vogëlushit u gjet i dëmtuar aq shumë, saqë autoritetet e krahasuan me një aksident të frikshëm ku 5-vjeçari do të ishte goditur nga një makinë me shpejtësi të madhe.

Vrasësi kishte një seri sulmesh mizore ndaj të tjerë të miturve, adultëve apo edhe kafshëve.

Mediat britanike kanë zbuluar se i riu ishte stërvitur edhe në artet marciale dhe kjo i bënte edhe më të rënda rastet e abuzimeve të tij.

Ndërsa Mulligan u dënua me burgim të përjetshëm me një minimum prej 15 vjetësh, ai iu bashkua një vargu vrasësish me “fytyrë foshnjash” të përfshirë në disa nga krimet më tronditëse të vendit gjatë tri dekadave të fundit./CNA.al

Lajmet e fundit nga