"Takimet sekrete"/ "The Mirror": Çfarë fshihet pas mbështetjes së Putinit ndaj Kim Jong-ut!

1 Korrik 2022, 18:31, Kosova & Bota CNA
"Takimet sekrete"/ "The Mirror": Çfarë fshihet
Kim Jong dhe Vladimir Putin

Çfarë fshihet pas mbështetjes së Koresë së Veriut ndaj Rusisë? "The Mirror" shkruan se presidenti rus Vladimir Putin ka një borxh tejet të lartë ndaj Kim Jong-un të Koresë së Veriut.

“Ndërsa SHBA ka një qëndrim të fortë ndaj testeve të vazhdueshme të raketave balistike dhe do të donte që Kombet e Bashkuara të ndëshkonin ‘veriun’ me sanksione të rënda, presidenti rus mund ta pengojë këtë,” ka deklaruar eksperti i marrëdhënieve ndërkombëtare Donald Kirk, shkruan "The Mirror".

Kirk dyshon se Kim si pasojë  e marrëdhënies së tij të fortë me Putinin, mund të bëjë që Rusia të bllokojë çdo lëvizje.

Kim dhe Putin u takuan për herë të parë në vitin 2019 në lindje të Rusisë, Vladivostok.

Aleanca e dyshes duket se është forcuar me kalimin e kohës dhe kohët e fundit edhe për shkak të mbështetjes së Koresë së Veriut për pushtimin e Ukrainës.

"Takimet sekrete"/ "The Mirror": Çfarë fshihet

Por nëse Putin vendos t’i kthejë Kim besnikërinë e tij, ai mund të fillojë të sigurojë armë të rënda dhe pjesë këmbimi.

Shqetësimet erdhën pasi Koreja e Veriut thuhet se po i jepte përparësi riparimit ose zëvendësimit të të gjithë MiG-ve dhe avionëve të tjerë luftarakë, bombarduesve dhe avionëve transportues të dorëzuar nga gjyshi i Kim, themeluesi i dinastisë Kim Il-sung.

Kur perandoria sovjetike u shpërbë në vitin 1991, fluksi i ndihmës nga ish-BRSS në Korenë e Veriut përfundoi.

Efekti më i menjëhershëm i kësaj ishte se Rusia ndaloi pranimin e monedhës së Koresë së Veriut, e cila ishte pothuajse e pavlerë, si pagesë për një gamë të gjerë mallrash të nevojshme për të mbështetur ekonominë e varfër të Koresë së Veriut.

Si rezultat, Koreja e Veriut u zhyt në një gjendje varfërie.

"Takimet sekrete"/ "The Mirror": Çfarë fshihet

Rreth dy milionë njerëz vdiqën nga uria ose vdiqën nga sëmundja, gjatë asaj që Koreja e Veriut e quajti “marshimi i mundimshëm” i viteve 1990.

Gjithashtu besohet se shkencëtarët, fizikanët dhe inxhinierët rusë mund të këshillojnë Korenë e Veriut për teknologjinë që mund ta afrojë botën gjithnjë e më shumë drejt një lufte shkatërruese./CNA.al

Lajmet e fundit nga