LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kulla e anuar në Bolonja do të shpëtohet pasi qyteti shpall projektin e riparimit prej 4 milion euro

2 Dhjetor 2023, 20:05, Kosova & Bota CNA

Kulla e anuar në Bolonja do të shpëtohet pasi qyteti shpall

Zyrtarët kanë njoftuar planet për të riparuar një nga dy kullat e shekullit të 12-të në qytetin italian të Bolonjës, pasi zona përreth saj duhej të sigurohej muajin e kaluar nga frika se animi i saj mund të çonte në shembje.

Qyteti tha se projekti prej 4.3 milionë eurosh (3.7 milionë £) për të mbështetur kullën Garisenda – një nga Dy Kullat që shikojnë nga qendra e Bolonjës, duke ofruar frymëzim ndër shekuj për piktorët dhe poetët dhe një vend vëzhgimi gjatë konflikteve – do të vazhdojë në janar dhe shkurt.

Kryetari i bashkisë së qytetit, Matteo Lepore, vuri në dukje në një debat në fillim të këtij muaji se kulla Garisenda ishte anuar që kur u ndërtua "dhe ka qenë një shqetësim që atëherë". 

Ajo pësoi dëme shtesë në epokën mesjetare.

Puna për përforcimin e të dy kullave ka vazhduar që nga vitet 1990. Puna paraprake në kullën Garisenda do të përfshijë krijimin e një zone kontrolli për të parandaluar çdo dëmtim të strukturave aty pranë ose dëmtim të kalimtarëve./ CNA

Lajmet e fundit nga