LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tërmeti i fuqishëm godet Filipinet

2 Dhjetor 2023, 16:59, Kosova & Bota CNA
Tërmeti i fuqishëm godet Filipinet
Foto ilustruese

Tërmeti prej 7.6 ballë të Rihterit goditi këtë të shtunën brigjet lindore të rajonit Mindanao në Filipinet jugore.

Lajmin e ka bërë të ditur dhe  Shërbimi Gjeologjik i SHBA (USGS).

Tërmeti ndodhi në një thellësi prej 32.8 kilometrash, në orën 22:37 sipas kohës lokale (1437 GMT), thanë nga USGS.

Ende nuk duhet nëse kapasur dëme në njerëz.

USGS, Agjencia Meteorologjike e Japonisë, dhe PHIVOLCS – instituti i Filipineve për monitorimin dhe zbutjen e shpërthimeve vullkanike, tërmeteve dhe cunamit – kanë lëshuar paralajmërime të veçanta për cunami për qytetet bregdetare në rajon./ CNA

Lajmet e fundit nga