LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Josep Borrell: Duhen rifilluar pauzat humanitare në luftime

2 Dhjetor 2023, 19:34, Kosova & Bota CNA
Josep Borrell: Duhen rifilluar pauzat humanitare në luftime
Josep Borrell

Josep Borrell, shefi i politikës së jashtme të BE-së, ka bërë thirrje për rifillimin e pauzave humanitare në luftime. 

Në një postim në X, dikur Tëitter, Borrell tha se që nga rifillimi i armiqësive, "numri tashmë i lartë i vdekjeve të civilëve vazhdon të rritet". 

Ai tha se është "imperative" që Izraeli të respektojë Ligjin Ndërkombëtar Humanitar dhe "luftërat e ligjit".

“Ky nuk është vetëm detyrim moral, por edhe ligjor. Pauzat humanitare duhet të rifillojnë, duke punuar njëkohësisht drejt një zgjidhjeje politike gjithëpërfshirëse për të gjitha territoret palestineze”, ka shkruar ai./ CNA

Lajmet e fundit nga