LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Tërmeti nuk “kursen” as vendet e kultit/ Lëkundjet shkatërrojnë “Xhaminë e Re” të Malatyas

6 Shkurt 2023, 19:51, Kosova & Bota CNA

Tërmeti nuk “kursen” as vendet e kultit/ Lëkundjet

Xhamia historike “Yeni Camii” (Xhamia e Re), e vendosur në qendër të qytetit të Malatyas juglindore të Turqisë, u shkatërrua në tërmeti që tronditi vendin dhe që mori mbi 1500 jetë dhe la më shumë se 9000 qytetarë të plagosur dhe pothuajse 3,000 ndërtesa të shkatërruara, sipas rezultatet paraprake deri tashmë.

Xhamia, e cila u restaurua dhe u hap vitin e kaluar, u prek nga tërmeti me magnitudë 7.8 të shkallë Rihter që ndodhi në orën 4:17 të mëngjesit me orën lokale.

E ndërtuar në vendin e Xhamisë “Hac?Yusuf”, Xhamia e Re u shkatërrua në tërmetin e 3 marsit 1894, të cilin Malatya e quajti "Tërmeti i Madh" dhe rindërtimi i saj vazhdoi me ndihmën e publikut dhe përfundoi me kontributet e Sulltan Abdülhamid II.

Më tej, në tërmetin e 14 marsit 1964 xhamia u dëmtua rëndë. Ajo pësoi çarje në disa nga muret e saj dhe gurët e sipërm ranë. Më pas u restaurua sërish nga Drejtoria e Përgjithshme e Fondacioneve dhe u vendosën minare të mëdha.

Në ?anliurfa, mësuesja Raziye Tanlap, humbi jetën pasi pjesë të minares së xhamisë ranë mbi të gjatë tërmetit. Tanlap, u dërgua në spital nga ekipet mjekësore, por nuk mundi të shpëtohej pavarësisht ndërhyrjes mjekësore./ CNA.al

Lajmet e fundit nga