LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Biontech dhe Pfizer marrin porosi në miliarda euro nga SHBA-ja

4 Korrik 2022, 14:49, Kosova & Bota CNA

Biontech dhe Pfizer marrin porosi në miliarda euro nga SHBA-ja

Qeveria e SHBA-së porosit disa milionë vaksina kundër koronës te kompanitë farmaceutike Pfizer dhe Biontech.

Biontech dhe Pfizer marrin porosi në miliarda euro nga SHBA-ja

Shtetet e Bashkuara të Amerikës po përgatiten për vjeshtën dhe kanë porositur më shumë se 100 milionë doza vaksine kundër virusit korona nga kompanitë Biontech dhe Pfizer. Uashingtoni njoftoi se është arritur një marrëveshje për të blerë 105 milionë doza vaksinash me një çmim prej 3.2 miliardë dollarësh. Qeveria e SHBA-së ka frikë nga një rritje e re e numrit të infeksioneve në vjeshtë.

Porosia përfshin vaksina si për të rriturit ashtu edhe për fëmijët. Furnizimi me vaksinat kundër COVID-19 është planifikuar të fillojë në fund të verës. Sipas shefit të Pfizer, Albert Bourla, bëhet fjalë për vaksina që mund të mbrojnë në mënyrë specifike kundër varianteve më të reja të virusit si p.sh. Omikron.

Një vaksinë, kundër shumë virusesh korona

Biontech dhe Pfizer marrin porosi në miliarda euro nga SHBA-ja

Me vaksinat kundër COVID-it, kompania Biontech po punon me partnerin e saj amerikan, Pfizer, jo vetëm për një vaksinë të përshtatur me variantin shumë ngjitës Omikron, e cila pritet të marrë miratimin e mundshëm për përdorim në vjeshtë.

Në gjysmën e dytë të vitit kompania me qendër në Mainz dëshiron të fillojë gjithashtu testimin klinik të vaksinave të gjeneratës së ardhshme, të cilat pritet të ofrojnë mbrojnë kundër një numri të madh virusesh korona. Këto përfshijnë vaksina për forcimin e qelizave T, të cilat mbrojnë kryesisht kundër sëmundjeve të rënda, dhe vaksina ndaj pankoronavirusit, të cilat janë krijuar për të mbrojtur kundër të gjithë familjes së virusit dhe mutacioneve të tij. Qëllimi është "të ofrohet mbrojtje e përhershme kundër varianteve të ndryshme"./DW

Lajmet e fundit nga